قطعات یخچال و کاربرد های آنها

قطعات یخچال و کاربرد های آنها

در این بخش می خواهیم شما را با قسمتی از قطعات یخچال فریزر ها و ساید ها آشنا کنیم و طریقه کارکرد آنها را ببینید و در صورت عمل نکردن هر مورد چه اتفاقی برای عملکرد یخچالتان پیش می آید، و در ادامه بهترین شرکت تعمیر یخچال را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید ...

کندانسور
کندانسور
اواپراتور

کندانسور

کندانسور قسمتی از فلزی که پشت یخچال نصب می گردد وظیفه این قسمت خنک کردن گاز در سیگل رفت و برگشت گاز می باشد

اواپراتور

اواپراتور قسمتی است آلومینیومی یا فلزی که در قسمت فریزر جهت تولید برودت نصب می شود

عدم کار کردن ترمودیسک و ترمو فیوز سرما دهی کم، اب نشدن یخ و برفک

ترموفیوز
ترموفیوز
ترمودیسک
ترمودیسک

ترموفیوز

ترموفیوز قطعه‌ای است برقی که اگر ترمودیسک قطع نشود و المنت آمپر بکشد باعث قطع شدن جریان می شود (می‌سوزد)

ترمودیسک

ترمودیسک قطعی است برقی سرما بیش از حد حساسیت نشان می‌دهد و باعث قطع و وصل شدن شدن جریان برق به المنت می گردد
برد
برد

برد

برد و ظیفه این قسمت الکترونیک و کنترل کلیه قسمتها می باشد که توسط سنسورهای محیط و دیفراست به قسمت برد انتقال پیدا میکند هر کدام از این سنسورهاه خراب باشد به قسمت برد گزارش اشتباه می دهد هر یخچال فریزر ساید سنسورهای مخصوص خود را دارند توسط تکنسین تعویض می ‌گردد
ترموستات
ترموستات

ترموستات

ترموستات قطعه‌ای است برقی و مکانیکی که توسط لوله نازک و بلندی سرمای قسمت های یخچال را توسط لوله بلو به قسمت انتهای ترموستات که صفحه ای است، دارای پلاتین که یک رشته برق را کنترل می کند، با سرد شدن لوله بلو کپسول گاز ترموستات و منقبض و منبسط می شود که باعث قطع و وصل جریان برق به موتور می گردد و  وقتی فشار گاز در تریزون به هر علت پایین بیاید قسمت یخچال گرم و فریزر خنک می باشد .

چون ترموستات در قسمت یخچال نصب میشود سرما را حس نمی کند در نتیجه موتور به صورت دائم کار می کند (اصطلاحاً اتومات نمی کند) در این مواقع سریع یخچال را از برق بکشید ،که جلوگیری از سوختن موتور گردیده در بعضی از مواقع هم فریزر و هم یخچال سرد می‌باشد ، که باعث یخ زدگی در قسمت یخچال می شود که در این صورت ترموستات یا سنسور محیط توسط تکنسین تعویض می ‌گردد.

شارژ گاز
شارژ گاز

شارژ گاز

تماماً دارای قسمتهای برقی سنسور یا ترموستات و موتور می باشد ترموستات و سنسور جهت تنظیم برودت می باشد موتور با اندازه های مختلف و نوع گازهای مختلف شاملR22 R17 404A و... می باشند، در صورت نیاز به شارژ گاز یخچال با تهران تعمیرکار در ارتباط باشید.

وظیفه موتور مکش و فشار گاز که اصطلاحاً پمپاژ گفته می شود وقتی موتور گاز مبرد که انواع گازها می باشد تحت فشار گذاشته و از لوله کوچک و بلندی که یک سر آن به درایر یا خشک کن متصل است و سر دیگر آن به اواپراتور متصل می گردد ، که گاز توسط موتور با فشار وارد لوله ی مویی می گردد و از سمت دیگر به علت نازک و تنگ بودن لوله به صورت مایع به فضای اواپراتور می رسد .

در نتیجه وقتی از مایع مجدداً در فضای اواپراتور آزاد می گردد به صورت گاز تبدیل می‌شود این نقطه را نقطه جوش که همان برودت دستگاه می باشد ، باعث تولید سرما می گردد و گاز ازادی شده در اواپراتور پس از انتقال سرما توسط لوله ساکشن به طرف دیگر موتور هدایت می‌شود، اکثر یخچال فریزر ها که دارای تیریزون (صفحه ی آلومینیومی در قسمت نصب یخچال می گردد) چون برودت یخچال بین ۵ الی ۷ درجه بالای صفر می باشد ، اضافه ی فشار گاز و سرما توسط لوله مسی به تیریزون و از سمت دیگر توسط لوله ساکشن در تیریزون می افتد .

توجه کنید چنان که به هر علت فشار گاز کم بشود قسمت یخچال گرم می‌شود که این اتفاق معمولا کسری گاز یا سوراخی در اواپراتور یا تیریزون یا لوله‌های خشک کننده کندانسور در دیواره های یخچال می باشد، که قبل از شارژ وگاز باید این مشکل برطرف شود در غیر این صورت دستگاه پس از شارژ گاز پس از مدت کوتاهی به حالت اولیه باز می گردد.

پس از استارت مجدد دستگاه خاموش مشود دستگاه اصطلاحاً درگیر نمیشود دراین حالت خازن باید تعویض شود هر دستگاه نسبت به قدرت موتور ،خازن مخصوص خود را دارد.

دومین مسله دستگاه های اینورتر به علت نداشتن خازن قطعه‌ای به نام راکتور دارد که وظیفه ی راکتور اضافه کردن اهم به اهم برق به موتور می باشد تا موتور به قدرت کافی برسد اگر گاز مبرد به اندازه کافی نباشد باز هم موتور پس از استارت چند دقیقه‌ای بیشتر کار نمیکند ، نداشتن سرما در اواپراتور علت اصلی کمبود گاز است .

گرفتگی لوله مویی است در بعضی موارد گاز بیش از مقدار لازم هم این مشکل را ایجاد میکند باید توجه داشت مقدار گاز R22 روی فشار سنج روی۶۰ وگاز ۴۱۰ روی۱۲۰ می‌باشدبهترین گزینه برای شارژ گاز استفاده هم زمان از فشار سنج ومولتی متر جهت آمپر کشیدن دستگاه میباشد.

کلمات کلیدی سئو سایت : تعمیر یخچال , تعمیر کولر گازی , تعمیر یخچال در تهران

قطعات یخچال و کاربرد های آنها